ВИХОВНА ГОДИНА
«Причини виникнення пожеж та методи боротьби з
ними».
Мета: -
розширити знання учнів про причини виникнення пожеж;
- розказати про первинні методи пожежогасіння;
- виховувати бережливе ставлення до свого
життя і здоров’я та до життя оточуючих.
Обладнання:
куточок пожежної безпеки, ілюстрації до теми.
Форма проведення:
лекція – демонстрація.
Хід
уроку.
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми і мети виховної години.
III.
Вивчення
теми.
1. Загальні відомості про пожежу. Причини виникнення пожеж.
Вчитель: Мільйони років тому назад
людина навчилась добувати вогонь. У
житті людини вогонь відіграє велику роль. Обігрів наших будинків, приготування
їжі, розвиток науки та техніки – все пов’язане з вогнем. Багато років
знадобилося людству для того, щоб навчитися
користуватися і керувати ним. Але
як і вода, необхідна для життя людини, приносить великі біди в період повеню,
так і вогонь, створює за допомогою людини велику користь, а при недбалому до
нього відношенні може перетворитися в безжалісного ворога, руйнуючи міста і
села, фабрики та заводи, забираючи людські життя.
Всі ви , бачили, як селищем проносяться червоні машини з тривожними
сиренами. ПОЖЕЖА! Чому ж вона відбувається?
Пожежа – стихійне розповсюдження вогню, який вирвався
з – під контролю людини ( дошка).
Більша частина пожеж відбувається з вини самих людей, через їх безпечність,
а приблизно кожна шоста пожежа у житловому
секторі відбувається з вини дітей та підлітків. У нашій країні від дитячих
пустощів з вогнем щорічно гине багато людей. І стає сумно, коли будинки,
квартири та все, що створене руками
людини – руйнує пожежа за декілька
годин. Ви зараз слухаєте та думаєте, що вас особисто це не стосується, ви
сірниками не граєте. Але кількість пожеж постійно збільшується.
Декілька
типових випадків з життя –( підготовлені заздалегідь розповіді учнів).
Не розуміючи небезпеки
таких пустощів з вогнем, ви, діти, розпалюючи вогнища біля будівель, підпалюючи
сміття у баках, стару траву, тополиний пух - можете стати винуватцем пожежі.
Але, крім цього, бувають випадки, коли діти, заради задоволення, набирають
номер пожежної охорони і дають черговому неправдиві дані про пожежу. А можливо,
саме в цей час комусь дійсно потрібна справжня
допомога пожежників? Дитячі пустощі можуть призвести до важких наслідків.
Пожежа – це жахливе явище, Особливо жахливими бувають пожежі в дитячих
будинках та школах.
У великих містах України було проаналізовано причини пожежі. Результати
аналізу показали, що основні причини виникнення пожеж розподілилися так
(дошка):
Куріння
цигарок у ліжку;
Порушення
правил користування електроприладами;
Порушення
правил користування газовою плитою;
Дитячі
пустощі.
Вогонь здавна є другом
людини. Він допомагає їй обігріватися і одягатися. З його допомогою людина
варить метал, готує собі їжу. Вогонь рухає техніку, допомагає людині проникнути
в таємниці космосу.
Але вогонь може стати і
жорстоким ворогом, якщо з ним необережно поводитись, він виходить з-під
контролю людини, може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, все, що
зустрінеться на його шляху. Часто у вогні пожеж гинуть люди.
Приблизно
кожна шоста-восьма пожежа в нашій країні виникає через пустощі дітей, від їхнього невмілого,
необережного поводження з вогнем. Кожен п’ятий, що загинув під час пожежі –
неповнолітній.
Вогонь приваблює дітей і
вони люблять з ним гратися. Коли дитина бере до рук скло, виделку, голку, ніж,
це викликає переляк у дорослих, бо дитина може себе поранити. Однак, якщо у
руках дитини з’явились сірники, то подібну реакцію зустрінеш не завжди,
оскільки дорослі часто не розуміють, яку небезпеку приховує вогонь у руках
дитини.
Причинною пожежі можуть стати залишені без
нагляду увімкнені
електроприлади (відповіді дітей). Якщо
електрокамін чи праску залишити увімкненими
без нагляду- вони
перегріваються і від них можуть загорітись домашні речі. Щоб цього не
трапилось, нагрівальні електричні прилади слід встановлювати на вогнетривкі
підставки і своєчасно вимикати.
Проте,
якщо вже так трапилось, що виникла пожежа, школярам слід дотримуватись
наступних правил:
- якщо пожежа виникла у приміщенні, не слід
лякатися і ховатися;
- при виникненні у домашніх умовах, коли вогонь ще не набрав сили, слід швидко залити його водою, накрити щільним покривалом з натуральної тканини, засипати піском;
- коли в приміщенні з’явилось багато диму, то слід пробиратись до виходу повзучи;
- якщо в приміщенні є маленькі діти, треба негайно вивести їх на вулицю;
- не гаючи часу, повідомити про пожежу комусь із дорослих;
- якщо поблизу немає дорослих, то дитина сама повинна викликати пожежну команду за телефоном „101”, повідомити місце пожежі, назвати своє ім’я, вулицю, номер будинку, квартири, іншого об’єкту;
- при виникненні у домашніх умовах, коли вогонь ще не набрав сили, слід швидко залити його водою, накрити щільним покривалом з натуральної тканини, засипати піском;
- коли в приміщенні з’явилось багато диму, то слід пробиратись до виходу повзучи;
- якщо в приміщенні є маленькі діти, треба негайно вивести їх на вулицю;
- не гаючи часу, повідомити про пожежу комусь із дорослих;
- якщо поблизу немає дорослих, то дитина сама повинна викликати пожежну команду за телефоном „101”, повідомити місце пожежі, назвати своє ім’я, вулицю, номер будинку, квартири, іншого об’єкту;
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Пожежу легше попередити, ніж загасити. Для цього в
повсякденному житті необхідно суворо дотримуватися правил пожежної безпеки.
Пожежа – це особлива битва,
тактика якої – наступ на вогненну стихію. При пожежі не можна чекати і бути
повільним. Адже підрахунок часу іде на секунди
1. Первинні засоби пожежогасіння.
Вчитель: Про
пожежу в школі оповіщають через звукову пожежну сигналізацію, дзвінок та інші звукові сигнали.
Щоб іскринка не розгорілася полум’ям, її треба загасити. Для цього слід
скористатися засобами пожежогасання. Найдоступнішими засобами гасіння пожежі є:
вода, пісок, земля, сніг, пральний порошок, брезентові покривала тощо.
Школи обладнані (демонстрація первинних засобів на дошці).
Ø Пожежними кранами
(скорочено – ПК) – комплект пожежного крану та пожежного рукава (шланга), за
допомогою якого потік води направляється
точно в центр пожежі. Розміщення ПК у приміщенні школи та довжина рукавів
розраховані таким чином, щоб можна було погасити пожежу у будь-якому класі чи
кабінеті;
Ø Пожежними щитами і стендами, на
яких розміщенні вогнегасники, відра, сокири, лопати, гаки, драбини, ящик з
піском – за допомогою цих інструментів можна відчинити зачинені двері у кімнату
та ліквідувати невелику пожежу;
Ø Вогнегасники. Вогнегасники
потрібні для гасіння невеликого вогнища
пожежі у важкодоступних місцях. Вогнегасник працює недовго, близько хвилини,
але заміняє цілу ванну води.
Водопінний вогнегасник застосовується для гасіння електричного обладнання, кабелів під напругою.
IV. Підсумок заняття.
Пожежа – жахлива стихія вогню, з якою дуже важко боротися. Кожна людина це
знає. Я закликаю вас бути завжди обережними при користуванні з вогнем і
пам’ятати про наслідки пожежі. Не забувайте просту істину, яка стала девізом
безпеки: небезпеку легшее попередити,
запобігти, ніж її ліквідувати та боротися з нею.
Памятайте:
вогонь помилок не вибачає!